Fotograf Standa Čihák
09.05.2020

Údolím Šembery

Využili jsme volna, hezkého počasí a vypravili se na odpolední výlet údolím říčky Šembery. Jestli máte rádi členitou divokou přírodu, listnaté lesy a zurčíčí potok, je to vycházka přesně pro vás.

Aby bylo lingvisticky jasno – říčka je ta Šembera, hrad, teda jeho velmi skromné zbytky, které může zkusit najít po vyfunění na ostrožnu, je kupodivu ten Šember. Možná to byl spíš Šemberk, to by dávalo celkem smysl.

Cituji turistického průvodce: „Říčka Šembera tvoří četné peřeje a v jejích vodách se mají vyskytovat pstruzi a raci. Mezi nejromantičtější úseky trasy patří místa, kde říčka protéká okolo divokých skalních výběžků. V dávné minulosti byla Šembera důležitějším a mnohem větším vodním tokem než dnes. Vytvářela hranici mezi dvěma sousedícími slovanskými kmeny a při častých (i bojových) výpravách bývala pro lidi nebezpečným živlem.“

A ještě: „Šember je zaniklý hrad asi jeden kilometr jihovýchodně od obce Doubravčice v okrese Kolín. Stál v nadmořské výšce kolem 320 metrů v nejsevernější části ostrožny obtékané říčkou Šemberou, na jejíž ploše se nacházelo pravěké a raně středověké hradiště zvané Staré zámky.“

Šemberu si užijete, ze Šemberku ale zůstaly jen obranné valy a asi najdete pár kamenů, které můžete směle prohlásit za zbytky zdiva. Možná vám to někdo bude i věřit.

Výlet měl spoustu pocitových poloh, od velmi příjemných (krásná příroda, počasí) až po lehce morbidní (vzpomínkové pietní místo u Šembery a nečekaný urbex v polorozpadlé márnici u kostela sv. Martina v Kozojedech). Ostatně koukněte na fotky.

Naší trasu, dlouhou asi 7,5 km, můžete vyzkoušet – mapy.cz. Nebo jít delší okružní cestu z Českého Brodu. Nebo vymyslet nějakou lepší …

Údolím Šembery

03.07.2021
Spolek pro rozvoj zážitkových vzdělávacích her Rolling uspořádal v noci ze soboty na neděli 3. července druhý běh skvělého obsahového LARPu Po Prahou. Bylo mi ctí stát se hrajícím fotografem a snad správně posouvat příběh k dobrému konci.

t … +420 777 152 052

e … stanislav.cihak@gmail.com

Komárovská 331/36, Praha 20

popište mi vaše fotopřání:

PNG_RGB_stan_logo_white

napište mi …